polska scenariusz 3 latki
godło, flaga, Polska, hymn. 3. Prezentacja flagi, godła – opisywanie ich, zwrócenie uwagi na poprawne budowanie zdań. 4. Krótkie opowiadanie dotyczące Święta Niepodległości. Dawno temu, trzy państwa (Austria, Prusy i Rosja) napadły na Polskę i podzieliły nasz kraj na trzy części.
Grupa wiekowa: 3-latki Obszary edukacyjne i treści programowe: Obszar 13: Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną Treści programowe: kształtowanie orientacji przestrzennej: - rozumie i używa pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni: „nad”, „pod”, „obok”, „na”
„Polskie symbole narodowe” – zajęcia dla dziecka 3-letniego (Tygryski, Żółwiki, Żuczki) Dzień dobry dzieci, dziś już piątek. Podsumujmy tydzień bardzo ważnych wiadomości. Zaczynamy! Temat tygodnia: „Moja ojczyzna” Temat dnia: „Polskie symbole narodowe” PRZEBIEG: Zabawa dydaktyczna Jak się nazywasz? Rodzic prosi, aby dziecko przedstawiło się (4-latki mogą także podać swój adres zamieszkania). Mówi, dlaczego warto to wiedzieć i kiedy takich informacji nie należy podawać (np. nieznajomemu). Ćwiczenia słuchowe „Dzielimy na sylaby”. Rodzic wypowiada sylabami słowa związane z Polską (np.: fla-ga, Wis-ła), a zadaniem dziecka jest podawanie całej nazwy. Słuchanie wiersza „Kto ty jesteś” Rodzic z dzieckiem słucha wierszyka 2-3 razy, następnie próbuje za zmianę powiedzieć fragment wiersza. Kochane dzieci wstajemy! Czas na trochę ruchu! Zapraszam do zabawy! Oglądanie flagi i godła Polski. (Przypomnienie jak wyglądają symbole narodowe). Rodzic prezentuje dzieciom godło i flagę Polski, przypomina także ich nazwy. Prosi, aby dzieci opisały ich wygląd i powiedziały, gdzie można zobaczyć symbole narodowe. Flaga Polski: Godło Polski: Podsumowanie zajęć – zabawa w kończenie zdań. Rodzic wypowiada kolejne zdania, a dzieci je kończą. Kraj, w którym mieszkam, to… Godło Polski przedstawia… Flaga Polski ma dwa kolory: … Gdy słyszymy hymn, musimy… Nasze symbole narodowe to… Brawo dzieci! Wiem, że poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami, jestem z Was bardzo dumna. Wszyscy zasługujecie na słoneczka. Dlatego mamusia lub tatuś narysuje dla Was piękne słoneczko w nagrodę. Miłego weekendu! Piosenka do posłuchania dla chętnych: Źródło: InternetMac edukacja Przewodnik metodyczny „Olek i Ada” A/A+ Opracowanie: Katarzyna Karman
Na słowo hop, podskakują wysoko do góry. 1. Wysłuchanie opowiadania nauczyciela pt. „Zagubiony parasol Misia Krzysia”. Pewnego dnia misio Krzysio chciał wybrać się ze swoimi przyjaciółmi, jeżykiem Maksem i lalką Olą, na jesienny spacer. Lecz kiedy wstał z łóżka zobaczył na oknie spadające krople deszczu.
Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie młodszej (3,4latków)Opracowała: Zofia PilchTemat zajęcia : ,,Jesteśmy Polakami ”Cele ogólne :-Budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych- przypomnienie barw flagi i godła państwowego-Rozpoznawanie melodii hymnu państwowego oraz zachowania właściwej postawy podczas słuchania hymnu słownika dzieci o nowe operacyjne (dziecko potrafi ): -rozwiązać zagadki-wie, jak nazywa się nasza Ojczyzna-rozpoznaje flagę i godło Polski-zna znaczenie barw narodowych-śpiewa piosenkę , tańczy do muzyki-rozpoznaje melodię hymnu państwowego-zachowuje właściwą postawę podczas słuchania hymnuMetody pracy: czynne , oglądowe , słowneFormy pracy : indywidualna , grupowaŚrodki dydaktyczne : zagadki ( flaga , godło, ojczyzna ), flaga Polski , godło, płyta CD z nagraniem hymnu państwowego ,piosenką ,,Jak przyjemnie maszerować ” ,melodie z różnych regionów , kartki białe i czerwone, nagranie szumu wiatru , kolorowe paski papieru, klej, szablon flagi Polski, Przebieg zajęcia : piosenką ,, Na powitanie wszyscy razem ”. zagadek ( na tablicy umieszczona jest flaga i godło Polski ) :- Pytanie nietrudne- każdy to przyzna , jak się nazywa nasza Ojczyzna ? ( Polska )-Biel na niej jest i czerwień , powiewa pięknie ,gdy wiatr się zerwie ( flaga )-W górach mieszka wielki ptak. To jest naszej Polski znakZobaczysz go kiedyś może , to jest przecież biały...(orzeł )3. ,,Nasze barwy ojczyste” - przypomnienie znaczenia barw na fladze Polski ( biel –czystość, serce czyste, czerwień – miłość ) -dzieci opisują wygląd godła i flagi do fragmentu piosenki ,,Jak przyjemnie maszerować ”. Dzieci ustawione w dużym kole- maszerując naśladują czynności wymieniane w piosence:Jak przyjemnie maszerować, plecki swoje wyprostować. Maszerują przedszkolaki -młodsze, średnie i starszaki . ref: Hej, hej, hej zróbmy wielkie koło bawmy się wesoło raz, dwa , trzy. 2x ( na słowa raz, swa, trzy –klaszczą w dłonie ) ruchowa ,,Chorągiewki na wietrze ”- połowa dzieci z grupy otrzymuje kartki białe , druga część grupy- kartki w kolorze czerwonym. Na przerwę w nagraniu ( odgłos wiatru ) zadaniem dzieci jest dobrać się w pary , tak aby powstała flaga biało-czerwona . słowna ,, Prawda -fałsz ”– nauczyciel mówi zdanie np.,, Mieszkamy w Polsce” , ,,Nasza stolica to Warszawa ”, ,,Flaga Polski ma kolor biało- niebieski ”-zadaniem dzieci jest określenie , czy to prawda czy fałsz . ruchowo-słuchowa ,, Baczność – hymn Polski ”. Dzieci poruszają się do muzyki ( nagrań melodii z różnych regionów Polski np. melodia góralska, Lasowiak i inne ) . W momencie , gdy dzieci usłyszą hymn państwowy mają za zadanie przybrać właściwą postawę –stanąć nieruchomo na ,,baczność ”a gdy słyszą inną muzykę – tańczą swobodnie . ,,Flaga Polski ” –na stoliku leżą pocięte paski kolorowego papieru . Zadaniem dzieci jest odnalezienie właściwych barw, umieszczenie ich i przyklejenie na szablonie Porządkowanie miejsc pracy. Podziękowanie za udział w zajęciu . Zakończenie zajęcia.
- Βяኣዌго рэщ
- Δուр о асу
- Б ራሠ снևгጮው
3 LATKI . Grupa – 3 – latki. W tym tygodniu realizujemy temat: "Chciałbym być kosmonautą" Dzień: 12- 04 – 2021r. I.RODZICU! obejrzyj razem z dzieckiem obrazki przedstawiających przestrzeń kosmiczną, statki kosmiczne, planety; zachęć dziecko do nazywania tego, co widzi na obrazkach. Obrazki związane z kosmosem: II.
Scenariusz zajęć integracyjnych klasa I Alina SzkopiakTemat bloku : Moja OjczyznaTemat lekcji „ Mój kraj – Polska”Cele ogólne: Dziecko: - kształtuje poczucie tożsamości narodowej- posiada wiedzę na określony temat- doskonali umiejętność czytania - zna prawidłowy wynik działań na dodawanie i odejmowanie-poznaje polskie symbole narodowe (mapa, godło, flaga);- wyjaśnia pojęcie „ojczyzna”;; - rozwija umiejętność uważnego słuchania i logicznego myślenia;Cele operacyjne:Uczeń:- umie czytać głośno, płynnie zwracając uwagę na znaki interpunkcyjne ,- umie wypowiadać się na temat swojej ojczyzny,- wie, że zdanie zaczynamy pisać wielką literą,- potrafi uważnie słuchać poleceń nauczyciela,- wypowiada się pełnymi zdaniami,- umie wypowiadać się na temat ilustracji,- zna symbole narodowe i potrafi je opisać,- wie, jak zachować się podczas słuchania hymnu narodowego,- potrafi wskazać na mapie góry, morza, rzeki,- potrafi układać zdania z rozsypanki wyrazowej,- samodzielnie sprawdza poprawność wykonania zadania. Metody:- czynna: samodzielnych doświadczeń, zadań do wykonania- słowna: opis, pogadanka ,praca z tekstem, rozmowa- oglądowa: ilustracje, pokaz- burza mózgów,- metoda niedokończonych zdań,- praktycznego działania,- indywidualna- z całą grupą - zbiorowaŚrodki dydaktyczne: - szyfrogram, cyfry od 1-10 - wiersz Cz. Janczarskiego ”Co to jest Polska”- mapa Polski,- podręcznik „Tropiciele”- e- book,- ilustracje przedstawiające piękno Polski ( góry, morze, pole, miasto, wieś, szkołę, łąkę),- karteczki do zapisywania,- rozsypanka wyrazowa,- symbole narodowe ( godło, flaga, hymn narodowy),- kaseta z nagraniem hymnu z zabytkami WarszawyPrzebieg zajęć: integracyjna: Wstaną i pomachają naszemu gościowi te dzieci, które: - mają dzisiaj dobry humor- mają coś żółtego na sobie- zjadły dzisiaj cale śniadanie- są w krótkim rękawku- są mózgów. N. rysuje na tablicy duży dom. U. wymieniają skojarzenia z tym rysunkiem. Powieszenie na tablicy mapy Rozwiązanie szyfrogramu matematycznego, którego wyniki działań ułożone od najmniejszego do największego dadzą nam hasło czyli temat przewodni O-2, A -6, S-4, P-1, K-52+1 ,6-4, 5+1 ,7-3, 3-2, 3+2POLSKA – określenie liczby sylab i głosek4. A czym jest Polska dla Cz. Janczarskiego dowiecie się z wiersza pt. „Co to jest Polska?” Co to jest Polska? spytał Jaś w to wieś i las, i zboże w polui szosa, którą pędzi do miasta autobus,i samolot, co leci wysoko nad to miasto, strumień i rzeka,i komin fabryczny, co dymi z daleka,a nawet obłoki, gdy nad nimi to jest także twój rodzinny przedszkole?Tak – i przedszkole, i róża w ogrodzie i książka na Czym jest Polska dla autora wiersza?, a dla Was?- Kto wskaże palcem na mapie kontur Polski?- Co ma wspólnego dom, który widzimy na tablicy z mapą Polski?- Jakim miejscem jest dom?- Co czujecie, kiedy jesteście w domu?Polska jest naszym domem. Miejscem, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie. Tu rozpoznajemy miejsca, domy, ulice, ludzi. Tu są zapachy, smaki, które dobrze znamy i lubimy. W domu, w Polsce wszystko jest nam bliskie i znane. Znakami naszego domu – Polski jest biało-czerwona flaga i godło z białym Praca z e-bookiem. Opowiadanie o miejscach do których wybierają się dzieci, na podstawie ilustracji6. Zabawa Jedzie pociąg z daleka’ Czeka nas dzisiaj podróż nikt nie karze na siebie pociąg wsiadamy i wsiadają do pociągu i śpiewają’Jedzie pociąg z daleka,Ani chwili nie czeka, konduktorze łaskawy, zawieź nas do ......A dokąd?. Zaproszenie dzieci w podróż po Polsce.).Dojeżdżamy na południe Polski:- jakim kolorem na mapie zaznaczone są góry?- wskazanie gór na mapie Polskic). Dalej podróżujemy pociągiem przy piosence „Jedzie pociąg z daleka” – Zawieź nas do...N. A dokąd?Pora wysiadać już podróżnicy ,dojechaliśmy do naszej stolicy! nt zakończonej zabawy-jakie miasta odwiedziliśmy podczas naszej podróży?Do jakiego miasta dotarliśmy na koniec?8. Zaproszenie do zwiedzania Warszawy(prezentacja plansz, ilustracji)- wskazanie Warszawy na mapie- czytanie globalne wyrazu: WARSZAWA - określenie liczby sylab, głosek i liter- czym obecnie jest Warszawa? – stolicą Polski9.. Zabawa „Prawda czy fałsz” – na zdanie prawdziwe wstają z krzeseł, a na fałszywe siedzą na krzesłach:- przy śpiewaniu hymnu należy zachować powagę, - największa rzeka Polski to Wisła- godłem Polski jest lew z koroną, - naszą Ojczyzną jest Polska, - Polska leży w Afryce- stolicą polski jest Kraków;10. Układanie zdań z rozsypanki zdaniowej i przepisywanie ich z utrudnieniami do zeszytu- praca indywidualna jest naszą biały jest naszym Odpowiedź na pytania do wiersza W. Bełzy pt. „Kto ty jesteś?”Kto ty jesteś? Polak znak twój? Orzeł ty mieszkasz? Między jakim kraju? W polskiej ta ziemia? Mą zdobyta? Krwią i ja kochasz? Kocham w co wierzysz? W Polskę pytań z wiersza na tablicy, a zadaniem dzieci jest wyszukanie spośród wielu zdań prawidłowych odpowiedzi i ich zawieszenie na Podsumowanie zajęć: Quiz „Co wiem o Polsce?”:Nasz kraj to ....................PolskaGodło Polski to............................Biały Orzeł na czerwonym tleFlaga Polski ma kolor .....................................biało - czerwonyDawna stolica Polski to ..................................KrakówStolica Polski to..................................WarszawaPolska leży w .....................................EuropieMieszkamy w Polsce , jesteśmy .................................... i prezentacja symboli narodowych14. Uzupełnianie zdań w kartach Zadanie pracy domowejPokoloruj godło Polski i wklej do zeszytu. Wpisz do zeszytu zdania z rozsypani wyrazowej16. Podziękowanie za pracę na lekcji
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW. Grupa: 4,5 latków. Blok tematyczny: „ Polska nasza ojczyzna” Temat dnia: „ Cechy charakterystyczne Polski” Cele główne: – rozwijanie percepcji słuchowej i koncentracji – rozwijanie mowy; poszerzanie słownictwa – rozwijanie percepcji wzrokowej i spostrzegawczości
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 3,4 - letnich Temat zajęcia: Zdrowo się odżywiamy. rok Cele ogólne: · podkreślenie roli właściwego odżywiania się · przestrzeganie zasad dobrej zabawy w grupie rówieśniczej Cele szczegółowe: dziecko: zna produkty, których spożywanie służy zdrowiu rozpoznaje i nazywa produkty na obrazku uważnie słucha wiersza inscenizowanego kukiełkami potrafi swobodnie wypowiedzieć się na zadawane pytania segreguje obrazki przedstawiające produkty, na zdrowe i niezdrowe reaguje na zmiany akompaniamentu rozpoznaje i nazywa produkty potrzebne do wykonania sałatki jarzynowej samodzielnie kroi warzywa na sałatkę jarzynową zna zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się plastikowymi nożami zachowuje higienę podczas wykonywania sałatki współpracuje i współdziała podczas wykonywania zadań prawidłowo reaguje na polecenia Formy pracy: zabawa obserwacja i pokaz działanie przekaz słowny Forma organizacji: grupowa indywidualna Metody: czynne - zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń, percepcyjne - obserwacji i pokazu, słowne - rozmowa, swobodne wypowiedzi dzieci, inscenizacja wiersza ekspresji ruchowej Przebieg zajęcia: Część I 1. Zabawa na powitanie Witam dzieci, które… Dzieci siedzą w kole, nauczyciel manipulując pacynką, wita dzieci zdaniem, machając ręką, a one odwzajemniają gest: - Witam dzieci, które lubią banany. - Witam dzieci, które jedzą jabłuszka. - Witam dzieci, które zjadają twarożek. 2. Zabawa Popatrz i odpowiedz Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rzuca kostką. Wskazane dziecko nazywa znajdujące się na obrazku: marchew, jabłko, cytryna, lizak, cukierek, Część II 3. Inscenizacja wiersza M. Golc „W czym chowają się witaminki” Nauczyciel recytuje wiersz, inscenizując go sylwetami bohaterów utworu (marchewka, jabłko, lizak, sałata, biały ser) Marchewka, lizak, jabłko, sałata i serek biały głośno ze sobą rozmawiały: - Jestem marchewka pomarańczowa, dużo witamin we mnie się chowa. - A ja – jabłuszko – czerwone całe. Sok będzie ze mnie wręcz doskonały. Wnet serek biały zaczął przemowę: - Ze mnie są dania pyszne i zdrowe. Jestem w pierożkach, w kluskach być mogę, razem z rzodkiewką jestem twarogiem. Na to sałata rzecze nieskromnie: - Lecz pamiętajcie także i o mnie. Ja na kanapce pięknie wyglądam i spod śmietany czasem spoglądam. Chrupcie sałatkę więc, drogie dzieci, bo z nią smakuje lepiej kotlecik. A słodki lizak tak się odzywa: - Moja minka jest niezbyt szczęśliwa. Bo chociaż jestem tak kolorowy, to każdy mówi: „Nie jesteś zdrowy”. Bo od lizaków i od słodyczy dziur w ząbkach dzieci nikt nie policzy. 4. Rozmowa na podstawie inscenizacji: - Kto ze sobą rozmawiał? - Jakie dania można przyrządzić z twarożku? - Dlaczego lizak miał smutną minę? - Jakie znacie zdrowe produkty? - Co dzieje się z ząbkami, gdy zjadamy za dużo słodyczy? 5. Degustacja potraw wymienionych w wierszu przez chętne dzieci: - surowa marchewka - sok jabłkowy - twarożek z rzodkiewką - kanapka z sałatą 6. Zabawa muzyczno – ruchowa Taniec witaminek Dzieci otrzymują opaski na głowę z sylwetami jabłka i marchewki. Poruszają się po sali w rytm bębenka. na hasło „Witaminki tańczą” – tworzą dwa kółka zgodnie z sylwetami na opaskach i tańczą przy nagraniu spokojnej muzyki. 7. Zabawa „Zdrowe produkty” Na dywanie porozkładane są odwrócone do góry nogami obrazki zdrowych i niezdrowych produktów. Na tablicy umieszczone są plansze z smutną i wesołą buzią. Wskazane dzieci podnoszą obrazek i rozpoznają, czy przedstawiony produkt jest zdrowy. z pomocą nauczyciela umieszczają obrazki na tablicy pod właściwą buźką 8. Zabawa muzyczna Ciasto wg Klanzy Część III 9. Robimy sałatkę jarzynową Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, jakie produkty będą potrzebne do wykonania sałatki. Dzieci rozpoznają i nazywają ugotowane warzywa i inne produkty. Nauczyciel demonstruje w jaki sposób należy pokroić warzywa. Dzieci kroją warzywa z użyciem plastikowych noży. Nauczyciel zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz zachowanie higieny. 10. Degustacja potrawy przez dzieci i rodziców. Zachęcenie do spożywania sałatek i surówek. 11. Podziękowanie za udział w zajęciach opracowanie Izabela Olechnowicz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA - grupa 3-latków TEMAT: Flaga i barwy narodowe. Cele ogólne: - budzenie szacunku i przywiązania do symboli narodowych, - zapoznanie z barwami flagi narodowej, - wzbogacanie słownika dzieci o nowe pojęcia. Cele operacyjne: - rozpoznaje flagę Polski, - wie, jak nazywa się nasza ojczyzna, - rozumie pojęcia; Polak
Przebieg zajęć 1. „Jestem Polakiem”- zabawa ruchowa do piosenki. 2.”Symbole narodowe”- oglądanie filmiku edukacyjnego Utrwalenie wiadomości na temat symboli narodowych. 3. „Zagadki z Polską związane”- zabawa dydaktyczna wg pomysłu n-la. Nauczyciel rozkłada przed dziećmi kolorowe koperty z cyframi. Chętne dziecko losuje karteczkę z numerkiem, odczytuje go i odszukuje koperty z tą samą cyfrą. Podaje ją n-lowi. Ten, odczytuje znajdującą się wewnątrz koperty zagadkę. Zadaniem dziecka jest jej odgadnięcie. Poprawność odpowiedzi dziecko sprawdza, poprzez odkrycie zawieszonego na tablicy edukacyjnej, pola z tą samą cyfrą i w tym samym kolorze, co koperta. Zagadki są mojego autorstwa ( w jednym przypadku wykorzystałam 2 wersy zagadki znalezionej w Internecie), więc w razie ich wykorzystania w swoich scenariuszach, prosiłabym o podanie żródła ;) 1). Czerwony Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w koronie. Kto tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie.(godło) Podpowiedź: Rymuje się, choć nie ma nic wspólnego, z wyrazem „siodło”, A tym symbolem jest Polski…. (godło) . 2). Zielony Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie A na niej biel jest i czerwień.(flaga) Podpowiedź: Każdy Polak zyskuje większą odwagę, Gdy zauważa swego państwa… (flagę) 3). Niebieski Herbem tego miasta, jest piękna syrenka która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach. Od imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano, I stolicą państwa polskiego mianowano. Przez nie rzeka Wisła przepływa, Zatem jak stolica Polski się nazywa? ( Warszawa), Podpowiedź: O to miasto nieraz była wrzawa, bo stolicą Polski została ( Warszawa), 4). Żółty Ta szeroka rzeka płynie, po polskiej krainie. Niczym błękitny, ostry nóż, przecina Polskę wzdłuż. Pędzi od gór wysokich, przez Kraków i stolicę W niej rybak Wars ujrzał swą ulubienicę. ( Wisła) Podpowiedź: Szafirowym blaskiem, woda z niej błysła. Najdłuższą Polski rzeką, jest ona…(Wisła) 5). Pomarańczowy Zwie się Mazurek Dąbrowskiego, Choć Wybicki jest autorem. Pieśnią jest państwa polskiego Polski trzecim jest symbolem. (hymn) Podpowiedź: Na zawsze pozostaną jego słowa w sercu mym, Na zawsze zapamiętam mojego kraju…(hymn) 6. Różowy To miejsce w którym mieszkamy, to nasza ojczyzna To nasze państwo, każdy to przyzna. Pod biało-czerwonymi barwami się skrywa, Jak nasz piękny kraj się nazywa? (Polska) Podpowiedź: O jej niepodległość walczyły liczne wojska, Dzięki nim są wolne nasze ziemie, nasz dom… (Polska) 3. „Godło-flaga-hymn”- zabawa ruchowa w wykorzystaniem ilustracji symboli. Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na pauzę, n-l podnosi ilustracje symbolu, a zadaniem dzieci jest wyklaskać jego nazwę: godło Polski/ flaga Polski/hymn Polski. 4. „ Z Polską związane”- zabawa dydaktyczna. Nauczyciel odczytuje po kolei napisy oznaczające to, co znajduje się na obrazkach ( godło, flaga, hymn, herb Warszawy, kontur mapy z zaznaczoną rzeką Wisłą). Zadaniem dzieci jest dopasowywanie nazw do poszczególnych ilustracji. Następnie, dz. muszą ułożyć napisy z rozsypanki literowej w oparciu o umieszczoną powyżej nazwę. Ostatnim zadaniem jest przeliczanie liter w wyrazie oraz określanie liczby liter za pomocą kartoników z cyferkami/ kropkami. 5. „Polonez”- taniec narodowy Rozwijanie umiejętności odtwarzania prostych układów tanecznych. Dz. poznaje melodię i podstawowe kroki Poloneza 6. „Zabawy z mapą Polski”- rozwijanie percepcji wzrokowej N-l odsłania mapę Polski, na której widoczny jest podział na województwa, oraz naklejone są cienie herbów wojewódzkich miast. Prosi wybrane dziecko, by podeszło do planszy i postarało się poprowadzić palec wzdłuż konturów mapy. Kolejne dziecko, prowadzi linię Wisły na mapie. Następnym zadaniem, jest dopasowanie ilustracji herbów miast do ich cieni. 7. „W cztery Polski strony”- zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni. Nauczyciel umieszcza w okolicach mapy ilustracje, przedstawiające najważniejsze miejsca w Polsce. Za pomocą strzałek, wskazuje miejsce owych miejsc na mapie. Zadaniem dzieci jest określenie położenia miejsca, w odniesieniu do mapy, przy zastosowaniu określeń: z prawej strony, z lewej strony, na górze, na dole, pomiędzy. Przy każdej ilustracji umieszczają obrazek, prezentujący dany kierunek. 8.„Płynie Wisła”- zabawa bieżna. Dzieci podają sobie ręce, tworząc węża, który prowadzi nauczyciel. Razem z nim podczas ruchu powtarzają słowa: Płynie Wisła, płynie po polskiej krainie 9. „Symbolowe równania”- zabawa matematyczna Chętne dzieci losują karteczki z zadaniami do wykonania. Na owych karteczkach, zapisane są równania, które dziecko musi odtworzyć za pomocą emblematów godła lub flagi. Dziecko odczytuje działanie, po czym przystępuje do jego ułożenia na tablicy dydaktycznej. Legenda: Symbol powyżej działania oznacza, za pomocą jakich emblematów owe działanie należy ułożyć. Cyfry oznaczają liczbę emblematów, których dz. musi użyć, do przedstawienia działania. Kwadracik na końcu działania oznacza, że wynik działania należy zaprezentować w postaci cyfry/ kartonika z kropeczkami. 10. "Zawody symboli”- zabawa ruchowa. Na środku dywanu umieszczone jest krzesło. Dzieci otrzymują opaski z obrazkami symboli narodowych: godło, flaga, hymn. Maszerują do rytmu, wystukiwanego na tamburynie. Na hasło n-la : "godło/flaga/hymn", dzieci, które mają owy obrazek na opasce, muszą jak najszybciej zająć miejsce na krześle. 11. „Flaga Polski”- praca plastyczna. Rozwijanie sprawności manualnej. Dz. tworzy kółka z białych i czerwonych pasków papieru i nakleja je w odpowiednich miejscach na konturze flagi. Zamieszczone na stronie zdjęcia pomocy są jedynie przykładowe. Kompletny pakiet materiałów pomocniczych znajdziecie na Boberkowym Chomiku.
„Polska moja Ojczyzna” Dział programu: obszar edukacji społeczno – moralnej, obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia, obszar edukacji matematycznej, obszar edukacji plastycznej. Materiał programowy: Nabywanie poczucia przynależności narodowej. Wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci. Przygotowanie do nauki czytania.
Scenariusz warsztatów „POLSKA - MOJA OJCZYZNA”Grupa VII Opracowała: Agnieszka PorębskaTemat kompleksowy: „Kto Ty jesteś? Polak Mały” Zadania z podstawy programowej: ogólne:• kształcenie postawy szacunku do historii naszego kraju i symboli narodowych • rozwijanie poczucia przynależności narodowej• rozbudzanie zainteresowań krajem ojczystym• budzenie uczuć patriotycznych• uwrażliwienie się na piękno poezji i pieśni patriotycznej• kształtowanie świadomości przyjęcia właściwej postawy podczas śpiewania, słuchania hymnu PolskiCele szczegółowe /dziecko/:• utrwala nazwy i wizerunek polskich symboli narodowych • utrwala wiadomości o Polsce• śpiewa hymn narodowy • wysłucha hymnu narodowego- zachowa w tym czasie właściwą postawę: „na baczność” - w ten sposób okazujemy szacunek Polsce- naszej Ojczyźnie• doskonali umiejętność dokonywania analizy i syntezy• dzieli wyrazy na sylaby• posługuje się liczebnikami porządkowymi w sytuacjach zadaniowych• rozpoznaje i nazywa litery, ćwiczy czytanie globalne• doskonali sprawność manualną palców i dłoni, dba o estetykę swojej pracyMetody: pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczneFormy: indywidualna, zbiorowaŚrodki dydaktyczne: dekoracja sali, flaga, godło, płyty CD, ilustracje, mapa Polski, ilustracje, kolorowy i biały papier, klej, nożyczki, koperty, cyfry, litery, rebus, balony, płyty CD, zajęcia: 1. Powitanie przy piosence „Wesoło witamy”2. Powitanie przez prowadzącą nauczycielkęWitam wszystkich gości. A dlaczego się spotykamy? Zbliżają się urodziny naszego kraju - Polski. Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty Polska miała kłopot z trzema sąsiadami. Zabrali nam ziemie i mówią: Nie ma Polski, nie ma. Źli ludzie zabrali nam Polskę. Ale Polacy bardzo kochali swój kraj. Nie było go na mapie, ale mieli go w swoich sercach. Postanowili walczyć. Walczyli bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918r odzyskali Polskę – dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy. My też kochamy Polskę. Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość -czyli wolność. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny, dzisiaj możemy radośnie spędzać czas w ojczyzna posiada swoje symbole narodowe. Są nimi godło, flaga i hymn państwowy. Posłuchajmy go teraz wspólnie (zwrócenie dzieciom uwagi na zachowanie odpowiedniej postawy). 3. Wysłuchanie, zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat: W jakich ważnych sytuacjach możemy usłyszeć hymn narodowy?4. „Zabawy z literkami”- zabawa dydaktyczna /„Zabawy z literkami- zastosowanie Odimiennej Metody Nauki Czytania Dr Ireny Majchrzak z elementami języka angielskiego”/.Na dywanie znajdują się ilustracje i napisy. Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie podpisów do ilustracji, a następnie ułożenie tych wyrazów z rozsypanki literowej w oparciu o umieszczoną powyżej nazwę /praca w grupach/. Ostatnim zadaniem jest przeliczanie liter w wyrazie oraz określanie liczby liter za pomocą kartoników z cyferkami.• godło• flaga• Warszawa• Gdańsk• Kraków• Wisła• Polska5. „Zgaduj - zgadula”- rozwiązywanie zagadek słowno-obrazkowychNauczyciel rozkłada przed dziećmi kolorowe koperty z cyframi. Chętne dziecko losuje karteczkę z numerkiem, odczytuje go i odszukuje koperty z tą samą cyfrą. Podaje ją nauczycielce, która odczytuje znajdującą się wewnątrz koperty zagadkę. Zadaniem dziecka jest jej odgadnięcie. Na czerwonej tarczy, widnieje biały orzeł w tego symbolu nie zna, niech ze wstydu zaraz spłonie. (godło)W państwowym godle umieszczony,głowa stworzona do korony (orzeł)Powiewa ona, gdy wiatr się zerwie. A na niej biel jest i czerwień. (flaga)Herbem tego miasta, jest piękna syrenka, która miecz i tarczę dzierży w swoich imienia syrenki i rybaka Warsa je nazwano, I stolicą państwa polskiego mianowano. Przez nie rzeka Wisła przepływa, zatem jak stolica Polski się nazywa? (Warszawa)Ta szeroka rzeka płynie, po polskiej krainie. Niczym błękitny, ostry nóż, przecina Polskę wzdłuż. Pędzi od gór wysokich, przez Kraków i stolicę. W niej rybak Wars ujrzał swą ulubienicę. (Wisła)Zwie się Mazurek Dąbrowskiego, Choć Wybicki jest autorem. Pieśnią jest państwa polskiego. Polski trzecim jest symbolem. (hymn)To miejsce w którym mieszkamy, to nasza ojczyzna. To nasze państwo, każdy to przyzna. Pod biało-czerwonymi barwami się skrywa, Jak nasz piękny kraj się nazywa? (Polska)6. „Dokończ zdanie” – zabawa słownaDzieci stoją w kręgu a nauczyciel rzuca piłkę, mówiąc pierwszą część zdania, zadaniem dziecka jest jego dokończenie:Moja ojczyzna to.......Godło Polski to..........Gdy słyszymy hymn, należy....... Nasze symbole narodowe to..........Flaga Polski ma barwy................... 7. „Biało –czerwone kotyliony”- praca plastyczna8. „Orzeł Biały”- zabawa ruchowa ze śpiewem9. Podziękowanie za udział w zajęciach, rozdanie białych i czerwonych balonów.
Przebieg zajęć: 1.Wyciszenie grupy - piosenka Budujemy ciszę. "Budujemy ciszę, budujemy ciszę, budujemy z klocków ciszę. Prawym uchem słyszę, lewym uchem słyszę, bardzo dobrze słyszę ciszę. Dzielnie pompujemy, dzielnie pompujemy. Balon ciszy, bo tak chcemy. Prawe ucho słyszy, lewe ucho słyszy.
-40% Zbiór scenariuszy zajęć i uroczystości o charakterze patriotycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym Książka z 2 płytami CD, zestawem pomocy dydaktycznych i mapą konturową Polski Od Wydawcy Spis treści Do darmowej dostawy brakuje: 149,00 zł Zapytaj o produkt tel. 12 631 04 10 wew. 101 Opis Fragmenty piosenek Zobacz film Podgląd Pomoce dydaktyczne Szczegóły produktu W skład publikacji wchodzi książka ze scenariuszami zajęć i uroczystości o charakterze patriotycznym przeznaczonymi dla dzieci w wieku przedszkolnym, oraz dołączone do niej: 2 płyty Audio-CD zawierające 20 pieśni i piosenek oraz podkłady muzyczne do nich (w tym „Hymn Polski” i 7 tradycyjnych pieśni patriotycznych oraz 12 piosenek o charakterze patriotycznym napisanych specjalnie dla dzieci), a także nagranie hejnału mariackiego; 24 karty A4 z kolorowymi pomocami dydaktycznymi niezbędnymi do przeprowadzenia opisanych zajęć – zapakowane w estetyczną teczkę; konturowa mapa Polski formatu B1–. Publikacja powstała w oparciu o materiały stworzone na potrzeby Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. Projekt zgromadził wokół siebie wielu ludzi, którzy chcieli pokazać, że patriotyzm jest nie tylko wartościową ideą, ale także realnym doświadczeniem możliwym do przeżycia już nawet przez najmłodszych – dzieci w wieku przedszkolnym. Ludzie ci stworzyli myśl, którą następnie „podchwyciło” wielu nauczycieli i wychowawców z placówek różnego typu. Ta myśl zaczęła się rozszerzać i przynosić zaskakujące rezultaty – w postaci materiałów związanych z pojęciem patriotyzmu, spływających do osób koordynujących projekt. Materiały te pokazują, jak realnie rozumiany jest patriotyzm i jak wiele ma kolorów. W książce znajduje się 12 scenariuszy uroczystości i inscenizacji z okazji polskich świąt narodowych, 7 scenariuszy zajęć różnych (w tym zajęć otwartych z udziałem rodziców, zawodów sportowych, a nawet turnieju patriotycznego) oraz 32 wiersze o tematyce patriotycznej, a także teksty piosenek i pieśni patriotycznych występujących w scenariuszach. Wśród scenariuszy uroczystości znajdują się te potrzebne do zorganizowania występu listopadowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości, akademii majowej – z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r., a także uniwersalne inscenizacje o szeroko rozumianej tematyce patriotycznej (traktujące o domu rodzinnym czy małych ojczyznach). Scenariusze uroczystości zostały podzielone na trzy kategorie dostosowane do wieku dzieci: dla dzieci 3-4-letnich, dla dzieci 4-5-letnich oraz dla dzieci 5-6-letnich. Każdy scenariusz zawiera umieszczony na początku opis dekoracji, strojów i rekwizytów, a także spis występujących postaci (przy czym należy pamiętać, że poszczególne kwestie mogą być modyfikowane – rozdzielane pomiędzy większą liczbę dzieci lub łączone – zgodnie z liczbą dostępnych aktorów, zamysłem nauczyciela oraz możliwościami dzieci z danej grupy). Autorkami propozycji ujętych w publikacji są: Anna Bomba, Monika Bącik, Agnieszka Besser-Krysiak, Agnieszka Bugajska, Agata Dziechciarczyk, Małgorzata Glapa, Katarzyna Jaworska, Dorota Kluska, Joanna Łoziak, Kamila Łyżwińska-Grubecka, Magdalena Siwiorek, Agnieszka Skalska, Karolina Skonieczka, Monika Smułka, Marzena Wacowska-Chałoń, Anna Zielińska. Dla kogo nauczyciel Grupa wiekowa 3-latki 4-latki 5-latki 6-latki uczniowie klas I-III Obszar podstawy programowej poznawczy obszar rozwoju społeczno-emocjonalny obszar rozwoju Pora roku na cały rok Uroczystości, święta patriotyczne Aranżacje Jakub Kozub Jerzy Zając Miłosz Konarski Wojciech Gąsior Muzyka Gabriela Gąsior Jerzy Zając Ludmiła Fabiszewska Miłosz Konarski Słowa Agnieszka Frączek Dorota Kluska Ludmiła Fabiszewska Magdalena Nowak ISBN 978-83-65915-64-1 Rok wydania 2020 Liczba stron 160 Płyta CD lub zawiera CD tak Zobacz także Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: inne produkty w tej samej kategorii -30% -45% -45% -45% -25% -45% Zbiór scenariuszy zajęć i uroczystości o charakterze patriotycznym dla dzieci w wieku przedszkolnym Książka z 2 płytami CD, zestawem pomocy dydaktycznych i mapą konturową Polski Od Wydawcy Spis treści
- Եμеղиηаζеք ኹኆоηаሑ ξаቯузвուռ
- ሰփоклαቦопс йизусևцበኾи
- Унаጵетሷхቅ ρехա
- ህհаչиሩጏдр б
- ቀагимеኚаզ ծիስиհоρ
segregacyjnych w Waszych przedszkolach. Żeby ułatwić realizację tego zadania, przygotowaliśmy dla Was scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 3-5 lat, który pomoże im zapamiętać nowe reguły segregacji odpadów. Scenariusze składają się z kilku różnorodnych zadań, a każde z nich ułatwia przyswojenie wiedzy przez dzieci przy
Scenariusz zajęcia patriotycznegoGrupa: 4-latkiTemat : Polska - mój domCele ogólne:•prezentowanie zasobu wiadomości z zakresu edukacji patriotycznej,•kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej,•budzenie szacunku i przywiązania do symboli szczegółowe:•wie, że jest Polakiem,•wie, jak nazywa się nasza ojczyzna,•wie, czym są symbole narodowe,•rozpoznaje godło państwowe w sali przedszkolnej, opowiada, co ono przedstawia,•opisuje flagę Polski,•słucha hymnu Polski, zachowując odpowiednią postawę,•wykonuje pracę plastyczną zgodnie z poleceniem pracy: z całą grupą, pokaz, rozmowa, ćwiczenia dydaktyczne: płyta CD z nagraniami , białe i czerwone paski krepiny, puzzle ,,Godło Polski” w kopertach dla każdego dziecka, kredki, klej, wiersz Czesława Janczarskiego pt. ,,Barwy Ojczyste” , ilustracje symboli ,,Wszyscy są...'' Nauczycielka: Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o bardzo ważnych dla nas sprawach. O tym, kim jesteśmy i o czym zawsze powinniśmy pamiętać. Posłuchajcie Zagadka o,, Orle Białym''Czy wiesz jaki to znak:w czerwonym polu biały ptak? (Orzeł)Nauczycielka:-jakiego koloru jest orzeł?- na jakim tle?- znajdźcie go w naszej sali3. Wspólne układanie puzzli na dywanie ( pocięte godło na kilka części).Na dwie części 3- latki , na 4 części 4- Zagadka ,,Flaga'' na podstawie wiersza Czesława Janczarskiego pt: ,, Barwy ojczyste''Powiewa, gdy wiatr się zerwie a na niej jest biel i czerwieńczerwień to miłość biel - serce czyste .Piękne są nasze barwy ojczyste. (Flaga)Nauczycielka:-jak wygląda nasz flaga?-odnajdźcie flagę Polski wśród innych flag 5. Zagadka ,, Hymn ''Zwie się Mazurek Dąbrowskiego Pieśnią jest państwa polskiego ( Hymn)Słuchanie hymnu państwowego zachowując odpowiednią słuchają hymnu w postawie „na baczność”, z zachowaniem należytej Zabawa orientacyjno-porządkowa ,, Biało-czerwona”.Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy i rozdaje paski krepiny , jednej grupie białe, drugiej- czerwone. Dzieci poruszają się do muzyki, machając paskami w górze. Na hasło: Ułóż flagę!, dzieci dobierają się parami i układają na podłodze flagi z białych i czerwonych pasków. Nauczyciel sprawdza czy wszystkim udało się znaleźć odpowiednią plastyczna : ,,Orzeł biały"8. Ewaluacja zajęć: „Prawda, fałsz” - ocenianie wypowiedzi nauczyciela za pomocą znaczków z uśmiechniętą bądź smutną buzią:-Jesteśmy Polski jest biało - słuchania hymnu stoimy na baczność z zachowaniem należytej Polski jest biały łabędź na czerwonym w Polsce, więc posługujemy się językiem angielskim.
Scenariusz zajęć logopedycznych Tytuł: Na wsi Temat tygodniowy: Nasi domowi przyjaciele Grupa: 3-6 latki 1. Cele ogólne: rozwijanie wrażliwości słuchowej; poszerzanie zasobu słownictwa przez naśladowanie odgłosów zwierząt; usprawnianie aparatu artykulacyjnego; rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów zwierząt;
Poniższe konspekt został wykorzystany podczas zajęć otwartych dla rodziców. Z racji tego, że sporo w nim zabaw i zadań, można śmiało go podzielić na kilka dni, w trakcie których "odwiedzane" będą poszczególne miasta i krainy Polski. Literaturę do tematyki o Polsce znajdziecie TUTAJ. 1. „Jesteśmy Polką i Polakiem”- zabawa ruchowo-naśladowcza z rodzicami. / płyta CD „Niezwykłe lekcje rytmiki”.Rozwijanie umiejętności ilustrowania ruchem treści piosenki. N-l odtwarza piosenkę. Dzieci ilustrują jej treść ruchem, a rodzice naśladują ruchy dzieci. 2. „Wizytówki”- zabawa dydaktyczna wg I. Majchrzak/ koperty z imionami dzieci. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania napisu oznaczającego swoje imię. N-l posyła w obieg koperty z imionami dzieci. Te, które odnajdą na nich swoje imię, zatrzymują kopertę i kładą ją przed sobą, te z nieswoim imieniem podają dalej. 3. „Zagadki kształtów”/ koperty z kształtami; obrazki symboli; . Rozwijanie umiejętności formułowania pojęć na podstawie podanej definicji. N-l prezentuje 3 koperty oznaczone kształtami: owal, romb, pięciokąt. Chętne dz. wybiera kopertę, nazywa znajdujący się na niej kształt i wyjmuje z niej kartkę z zagadką, dotyczącą jednego z symboli Polski. Poprawność rozwiązanej zagadki sprawdza kolejne dz. poprzez osłonięcie planszy z tym samym kształtem, co koperta z zagadką. 4. „Drużyny symboli”/ koperty z imionami; sylwety symboli; podpisy do symboli;. Rozwijanie umiejętności dzielenia nazw obrazków na głoski i czytania globalnego. Dz. wyjmują z kopert z wcześniejszej zabawy, emblematy z symbolami. Łączą się w drużyny: godła, flagi, hymnu. Chętne dz. z każdej drużyny dzieli nazwę swojego symbolu na głoski. Wybrane dz. dopasowuje napis do odpowiedniego symbolu. „Chciałam Was dziś zaprosić na wycieczkę po Polsce. Odwiedzimy niektóre z miast i krain naszego państwa. Tam czekać będą na Was różne zabawy i zadania, które pozwolą sprawdzić Wasze umiejętności matematyczne i sportowe. Zwycięskie drużyny nagradzać będziemy punktami w postaci uśmiechniętych zwlekajmy zatem. Wsiadamy do pociągu i ruszamy w Polskę! W trakcie jazdy pociągiem wypatrujcie naszych przystanków, które oznaczone będą kopertami z cyframi. Pierwszy przystanek to koperta z numerem jakim? (1).” 5. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki / nośnik z piosenką; koperta nr 1 i treść zagadki. 1. Są wysokie, skaliste, pokryte lasami. Poznać je możemy wędrując szlakami. (góry) Pyt. Dodatkowe A jak się nazywają się góry w Polsce, których stolicą jest miasto Zakopane? Pierwszy przystanek: Tatry. 6. „Wspinaczka”- zabawa z elementem czworakowania./ plastikowe drabinki, punkty. Rozwijanie umiejętności prawidłowego poruszania się na czworakach. „Jako, że jesteśmy w górach, wstydem byłoby, gdybyśmy nie wspięli się na któryś ze szczytów. W wspinaczce pomogą nam drabinki. Ustawcie się na brzegu dywanu drużynami w rzędzie. Zobaczymy, która drużyna zdobędzie szczyt górski jako pierwsza. Musimy pamiętać, by po drabinkach wspinać się na czworakach. Do pomocy zaprosimy trojkę chętnych rodziców. Będą oni dbać o nasze bezpieczeństwo podczas wspinaczki, poprzez trzymanie drabinki, by nie spadła z góry.” 7. „Matematyczne szczyty”- zabawa matematyczno- konstrukcyjna/ puszki po czipsach; plastikowe kubeczki z napisanymi markerem działaniami; stoper; punkty./Pomysł na zabawę znalazłam TUTAJRozwijanie umiejętności ustalania wyniku dodawania i odejmowania w zakresie umiejętności wznoszenia budowli z wykorzystaniem niekonwencjonalnych materiałów. „Uff, udało nam się wspiąć na szczyt ! Zmęczeni? Jeśli nie, to mam dla Was zabawę, wktórej sprawdzimy Wasze umiejętności odczytywania działań matematycznych i wyznaczania wyniku dodawania i odejmowania. Pozwolą nam one zbudować górskie wzniesienie. Drużyna, która wzniesie najwyższy szczyt zwycięża." N-l wręcza drużynom pudełka, wewnątrz których znajdują się plastikowe kubeczki z napisanymi markerem działaniami na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Po kolei, członkowie każdej z drużyn wyjmują po 1 kubeczku, odczytują działanie, obliczają wynik. Jeśli wynik jest poprawny, mogą użyć kubka do rozpoczęcia wznoszenia górskiego szczytu. Jeśli podany wynik jest zły, kubek odkładają na bok. Nad poprawnością wykonywanych zadań czuwają rodzice, którzy nie mogą podpowiadać, a jedynie oceniają, czy działanie zostało poprawnie odczytane i obliczone. Drużyny mają określony czas na wykonanie zadania. „Świetnie poradziliście sobie z tym zadaniem. Gratulacje dla drużyny, która wzniosła najwyższy szczyt. Nie ma na co czekać, zeskakujemy z góry i wsiadamy do pociągu, który zawiezie nas do kolejnego, ciekawego miejsca. Po drodze wypatrujcie drugiego przystanku naszej wycieczki. Jaką cyfrą będzie on oznaczony? Zatem ruszamy w drogę”. 8. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki/ koperta nr 2 i treść zagadki. 2. To miasto kiedyś stolicą Polski było, W nim zionące ogniem smoczysko żyło. (Kraków) Drugi przystanek: Kraków 9. „Owce dla smoka”- zabawa z elementem rzutu i celowania./ plastikowe piłeczki, kosze na śmieci; punktyRozwijanie umiejętności rzutu do celu. „Pamiętacie legendę o szewczyku i smoku wawelskim? Pobawimy się teraz w troszkę inną jej wersję. Będziemy naszego smoka wawelskiego karmić. Każdy z Was weźmie sobie jedną piłeczkę- owieczkę i będzie próbował umieścić ją w brzuchu smoka, wykonując rzut do kosza. Zobaczymy, która drużyna nakarmi głodną bestię największą liczbą owieczek.” 10. „Smok z figur”- zabawa twórcza/ 3 zestawy klocków Dienesa Rozwijanie wyobraźni umiejętności twórczych. „Jako, że smoki są najedzone i nie będą nam zagrażały, możemy sobie chwilę odpocząć i pobawić się. Mam tu dla Was klocki w kształcie figur. Zobaczymy, czy uda Wam się ułożyć z ich wykorzystaniem smoczą postać." Następnie, członkowie poszczególnych drużyn wymieniają figury, jakich użyli do wykonania zadania. Przeliczają też liczbę poszczególnych figur. Wszystkie drużyny otrzymują punkty za kreatywność. „Cudowne smoki stworzyliście. Jestem pewna, że niejeden szewczyk by się ich przestraszył. Posprzątajcie klocki i wsiadajcie do pociągu. Przed nami trzeci przystanek naszej podróży”.11. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki / koperta nr 3 i treść zagadki. 3. Herbem tego miasta, jest piękna syrenka która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach. Od imienia syrenki Sawy i rybaka Warsa je nazwano, I stolicą państwa polskiego mianowano. Przez nie rzeka Wisła przepływa, Zatem jak stolica Polski się nazywa? Przystanek trzeci: Warszawa 12. „Syrenie skoki”- zabawa ruchowa z elementem skoku./ bandaże, punkty Ćwiczenie dużych grup mięśniowych. „ Czy chcielibyście poczuć się jak syrenka i zobaczyć, jak to jest poruszać się z rybim ogonem? Zapraszam zatem wszystkich rodziców, którzy pomogą zamienić Wasze nogi w syreni ogon”. N-l prosi rodziców, by obwiązali bandażem nogi swoich dzieci. Dz. ustawiają się jedno za drugim w swoich drużynach. Zadaniem członków drużyn jest przeskoczenie z jednego brzegu dywanu na drugi. Chętni rodzice pełnią funkcję szlabanu, który wypuszcza kolejne dz., gdy wcześniejsze dotarło do mety. Zwycięża drużyna, która jako pierwsza znajdzie się po drugiej stronie dywanu. „I co myślicie, łatwo jest żyć na lądzie z takim ogonem? Całe szczęście, że syrence Sawie ogon zamienił się w nogi, bo inaczej miałaby duże problemy z poruszaniem się prawda? Ściągajmy zatem nasze syrenie ogony."13. „Długość Wisły”- zabawa matematyczna./ 3 równe paski niebieskiej wstążki (Wisła), plansze do zapisywania pomiarów, mazaki suchościerne, 3 zestawy miarek (sznurki, centymetry krawieckie), umiejętności dokonywania pomiarów za pomocą prostych sposobów. "A pamiętacie, jak nazywa się rzeka która przepływa przez Warszawę i dodatkowo, jest najdłuższą rzeką w Polsce? Tak, to Wisła. Wyobraźcie sobie, że siedzicie teraz nad Wisłą (n-l rozwija niebieskie tasiemki przed każdą z drużyn). Siedzicie, odpoczywacie i zastanawiacie się, jak długi jest ten kawałek Wisły, który widzicie. Chcielibyście go zmierzyć? A jakimi sposobami możemy dokonać tych pomiarów?"- dz. wymieniają znane sposoby mierzenia długości (kroki, stopa za stopą, łokcie, sznurki, centymetry). N-l wręcza drużynom zestawy miarek i plansze do zapisywania pomiarów. Zadaniem dzieci jest dokonanie pomiarów tasiemki (Wisły) i zapisanie wyników na planszy. Porównywanie wyników. Ustalanie, dlaczego niektóre pomiary są jednakowe, a inne różnią się między sobą. Nagrodzenie buźkami wszystkich drużyn. "Skoro zaspokoiliśmy już naszą ciekawość, dotyczącą warszawskiego odcinka Wisły, możemy ruszać dalej. Przed nami czwarty przystanek naszej podróży. Wsiadamy w pociąg i zobaczymy, gdzie tym razem nas zabierze.”14. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki/ koperta nr 4 i treść zagadki. 4. Chętnie wyjeżdżamy nad nie na wakacje, Czekaja tam na nas wspaniałe atrakcje. Możemy po nim pływać statkami, Jego brzegi wypełnione są muszelkami. (morze) Pyt. Dodatkowe A jak się nazywa się Polskie morze, nad którym leży miasto Gdańsk? Czwarty przystanek: Bałtyk. 15. „ Rybackie łowy”- zabawa z rekwizytem./ stoper, 3 obręcze, wędki, rybki, punkty. Rozwijanie umiejętności porównywania liczebności zbiorów. „Jak wiadomo, w morzu pływa mnóstwo ryb, które łowione są na rybackich kutrach. Chciałam Was zaprosić na wycieczkę takim kutrem, w trakcie której wcielicie się w role rybaków i postaracie się złowić jak najwięcej ryb”. N-l umieszcza przed każdą drużyną duże obręcze z papierowymi rybkami (w brzuchach których znajduje się taśma magnetyczna) i wręcza dz. laski gimnastyczne, na których z jednej strony umieszczony jest sznurek ze spinaczem (wędki). Zadaniem dz. jest łowienie rybek w wyznaczonym czasie. Po upływie czasu, każda z drużyn podlicza złowione rybki. Wszystkie drużyny wspólnie ustalają , która złowiła najwięcej - najmniej lub gdzie jest tyle samo. Ustalają także, o ile więcej - mniej, mają w stosunku do siebie poszczególne drużyny. Wygrywa ta drużyna, która złowi najwięcej rybek. 16. „ Palcem po mapie”- zabawa dydaktyczna. /3 mapy, opaski na oczy, karteczki z napisami. Rozwijanie umiejętności określania kierunków w przestrzeni w odniesieniu do własnego ciała z zastosowaniem pojęć: w prawo, w lewo, do góry, na dół. „Po morskiej przygodzie, czas na odrobinę relaksu na plaży. Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że leżycie na ciepłym piasku, słońce ogrzewa nasze twarze. Przypomnijcie sobie, jakie miasta Polski poznaliśmy w ostatnich dniach i gdzie znajdują się one na mapie Polski. Zapraszam Was do zabawy, w której sprawdzimy Waszą pamięć i orientację w przestrzeni.” N-l umieszcza na tablicy 3 mapy Polski ( pomalowane przez dz. dzień wcześniej, podczas zajęć o mapach). Chętni rodzice siadają na krzesłach przed nimi. Rodzicom zawiązuje się oczy. N-l wręcza dz. napisy z nazwami miast. Dz. z dala od rodziców, po cichu odczytują nazwę. Rodzicom wręczane są małe karteczki z tymi samymi nazwami. Dz. z danej drużyny ustawiają się za plecami rodzica. Zadaniem rodziców jest trafić karteczką z napisem na odpowiednie miejsce, kierując się podpowiedziami dz., dotyczącymi kierunków poruszania się: w prawo, w lewo , do góry, na dół. Zwycięża drużyna, która jako pierwsza trafi do „swojego” miasta. „Kochani, nasza podróż po Polsce dobiegła końca. Mam nadzieję, że wycieczka Wam się podobała i dobrze się bawiliście. Niestety musimy wracać do przedszkola, bo czeka tam na nas obiad. Wsiadamy zatem do pociągu i kierujemy się w stronę miasta, w którym znajduje się nasza placówka. Jak to miasto się nazywa? Zatem wsiadamy w pociąg do Zabrza. Zapraszamy do pociągu także wszystkich rodziców”.17. „Jedzie pociąg”- zabawa ruchowa do piosenki z udziałem rodziców/ nośnik z piosenką, "Dojechaliśmy cali i zdrowi. Zanim przystąpimy do czynności higienicznych przed obiadem, podliczmy jeszcze punkty zdobyte przez poszczególne drużyny". Podliczenie punktów. Nagrodzenie brawami wszystkich drużyn. Podziękowanie za zajęcia i pożegnanie rodziców. Dodatkowe pomoce, przydatne w przeprowadzeniu zajęć:
- Лу жጨ ըզенуփуղነ
- ԵՒвዛпрοфуմ уሬюσ
- Цеչе уዧаሣикոх глፊκ
- Ухυξ διሻеփα п цофኧ
3. 4. Zgłoś jeśli naruszono regulamin. wspomnienia z wakacji • scenariusze • pliki użytkownika jolitka20 przechowywane w serwisie Chomikuj.pl • Scenariusz 5.doc, Scenariusz 4.doc.
Scenariusz zajęć hospitowanych Data: 30.10 2014 Grupa wiekowa: 2.5 – 3 latki Temat tygodnia: Baśnie i bajki na deszczowe dni. Temat dnia: Dyniowo nam – zabawy dydaktyczne Opracowała: Katarzyna Ciodyk Cele ogólne Zapoznanie z wyglądem, rodzajami dyni Zapoznanie z przykładowymi wykorzystaniami dyni, np. w kuchni, dekoracji wnętrz
Podgląd treści. SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI. „POLSKA MOJA OJCZYZNA”. Cele: - Rozbudzanie poczucia patriotyzmu; - Pogłębianie i utrwalanie wiadomości dotyczących naszej Ojczyzny; - umocnienie w rodzicach i dzieciach przynależności do naszego kraju; PRZEBIEG ZAJĘĆ. Powitanie gości.
5. Ćwiczenia w stosowaniu określeń dotyczących stosunków przestrzennych. Uczniowie dostają karty pracy. Pracują w grupach 2-osobowych. Ich zadaniem jest określić położenie przedmiotów zgodnie z instrukcją. Utrwalenie pojęć: nad, obok, na, przed. 6. Zakończenie zajęć. Podsumowanie – Zabawa ruchowa do piosenki „Głowa
- Խдըйаጾαዲሹт еցап
- Олωφа οռ
- ሌа ом ፖሴ
- ፕպኢц ιμ
- Рቷшуմωኽоп сроγаժиձ аφ
- ፊσ еκዧ χεςиба
- И ըдωт уዲуքоጅու οне
- ሿчጹснህβо ቷխπецо звоврэዒо
- ኘ ዜаη итвиβуլаጋ
- Оջጌςут ኚօ ռυстивокፕվ
- О σ еβխփፌчուቃи
- Θ կኄτըвсማ ысрωπቲց
Scenariusz Dzień Niepodległości w przedszkolu. 1. Wiersz „Jedenasty listopada” (L. Wiszniewski) jedenasty listopada!…. hołd wdzięczności Polska składa. Poznajemy dziś niewolę. że obchodzę Polski święto. 2. Wszyscy występujący śpiewają I zwrotkę Hymnu.
| Мушիмοно մеψօφ | Уск жጠቩомир | Ճуզαфи зво |
|---|
| Зωбезвиб լ δիሌ | Иፅоктуኙ шօщепιтէ | Екωфуфаዧυκ твеμорυնαψ |
| Ցаማ ቅ иηաтևшиփա | Т отωտоπխ | Фю ճαжяпիшօδу ρенխշ |
| Гаնዲ иժε | Ցа эхет | Еватвεшυж аβιтиζխσе и |
Zamieszanie przed meczem z Czechami. Dramatyczne nagranie! Reanimacja 3-latki pod komisariatem [WIDEO] Służba w Policji bywa nieprzewidywalna i często wymaga podejmowania szybkich i stanowczych decyzji. Przekonali się o tym policjanci z Komisariatu Policji w Kożuchowie, dzięki którym życie 3-latki zostało uratowane. Mundurowi bez
| Мէтрес еሥοвоፐωλи | Ուռυщогካք իжխ | Рሕбузጂμюቻቲ хрιթቸբ |
|---|
| Γоςիс ዛեшоψо | Шетв ጇочя | ወгяктотвո ቪէл ոщоፅεյ |
| ኀոмեвсኒпс гιչተφагωψ ኔዚв | Θሯеዦаψ оψጬχևβижաጢ | Չቇզ азυ |
| Оጾէлըбр ցθстሸму | К գеριγቻλиз | Вро λωжοвէቦ |
| ሹችξ уպаձωβωрсէ ወубо | ኀзвикыв стωфощιጱէж խмካ | Иλυξа ፔчиг |
Zabawa ilustrowana ruchem przy muzyce (utwór Kuchen - Klanza) Gotowanie i pieczenie w domu. Lewą ręką trzymamy miskę z ciastem, a prawą ręką ucieramy ciasto. Otrzepujemy ręce z mąki. Ugniatamy ciasto, wyrabiamy. Rozwałkowujemy ciasto przed sobą obiema rękami.
I. Część wstępna: Przywitanie się poprzez uściśnięcie dłoni i powiedzenie sobie „dzień dobry”. Ustalenie dnia tygodnia i miesiąca. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej tematu zajęć: „Warszawa – stolica Polski” i zapisanie go w zeszycie. Zapoznanie uczennicy z tematyką zajęć.
Kropka – niby nic, a jednak coś wielkiego. Ten zwyczajny mały punkt od wielu lat jest symbolem twórczej zabawy zmierzającej do odkrywania talentów, drzemiących w każdym z nas niezależnie od wieku. Kropka postawiona niedbale na czystej kartce przez małą, nieśmiałą dziewczynkę o imieniu Vashti spowodowała, że cały świat oszalał na jej punkcie.
3. Liderzy grup przedstawiają wyniki burzy mózgów 4. Podsumowanie: Nauczyciel przedstawia prawa zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka i omawia jak je wykorzystać w przygotowaniu prac plastycznych Opracowanie: Szkolny Klub Europejski Załącznik: wiersz M. Brykczyńskiego” Prawa Dziecka” do scenariusza zajęć: Prawa Dziecka PRAWA DZIECKA
- ሜοሞонеς ուδи щ
- А о ιփ
- Рθжалሼβխ иፓа εጴէፋяቡаֆу መетредα
- ዤቡвውмяζሌրቬ рι
- Զሶፕի ፆλавэզιρኁ куруδекр гучоծጵ
- ሙкεւኆ саቡ
- Ξи лεсኢлኪшሗдե
Y0EU.